Skip to product information
Ultimate 100NXT Sit-On
$399.99
$399.99
Color
aquamarine
Buy in Store
Comfortable
Lightweight
Convenient
Ultimate 100NXT Recreational Kayak
Prices shown do not include taxes. We reserve the right to adjust prices and to substitute or discontinue any item which may become unavailable. We reserve the right to correct printing or technical errors. Online prices, selection and products availability and sale effective dates may differ from store to store and may vary by region.
Core Features
Ergolounge™/Ergoform™ seating system
Twin-arched multi-chine hull
Patented Ram-X™ material
Portable Exopod 24 L storage compartment
Molded footrests
Technical Specifications
| SKU | KVL10P225 |
| Activity | Recreational |
| Construction | Hardshell |
| Footbrace type | Adjustable footpads |
| Height | 13.25 in - 33.66 cm |
| Length | 120 in - 304.8 cm |
| Material / Build | Polyethylene |
| Max Weight Capacity | 300 lb - 136.08 kg |
| Owners Manual | https://pelicanintl.canto.com/library?keyword=OM_THERMO_KAYAK.pdf&viewIndex=1&display=fitView&referenceTo=&from=fitView&column=document&id=l4ia5krspp1k7aontrmhcau637 |
| Paddle type | Recreational |
| Parts List | https://d1u91ao8a9kulv.cloudfront.net/image/512740827093/image_ti855vu40d5rb5cne7mbl2396e/-Tpart_diagram-FWEPB |
| Propulsion | Paddle |
| Number of Paddlers | 1 |
| Style | Sit-On-Top |
| Construction | Hardshell |
| Weight | 40 lb - 18.14 kg |
| Width (Beam) | 30 in - 76.2 cm |
* Colors may vary slightly from those shown as each kayak that we produce is unique. Variations in color are not covered by warranty.