Skip to product information
Buy in Store
High-performance
Comfortable
Fishing-ready
Sprint 100XR Performance Kayak
Prices shown do not include taxes. We reserve the right to adjust prices and to substitute or discontinue any item which may become unavailable. We reserve the right to correct printing or technical errors. Online prices, selection and products availability and sale effective dates may differ from store to store and may vary by region.
Core Features
Deep V-chine performance hull with keel extension
Ergoflex G2™ seating system
Quick-lock dry storage and day hatch
Adjustable footrests
Patented Ram-X™ premium material
Technical Specifications
| SKU | KNP10P100-00 |
| Activity | Touring |
| Construction | Hardshell |
| Footbrace type | Adjustable footpads |
| Height | 14 in - 35.56 cm |
| Length | 120 in - 304.8 cm |
| Material / Build | Polyethylene |
| Max Weight Capacity | 300 lb - 136.08 kg |
| Owners Manual | https://pelicanintl.canto.com/library?keyword=OM_THERMO_KAYAK.pdf&viewIndex=1&display=fitView&referenceTo=&from=fitView&column=document&id=l4ia5krspp1k7aontrmhcau637 |
| Paddle type | Touring |
| Parts List | https://d1u91ao8a9kulv.cloudfront.net/image/512740827093/image_4ib0gln0bd0o777n1jg615uq3v/-Tpart_diagram-FWEPB |
| Propulsion | Paddle |
| Number of Paddlers | 1 |
| Style | Sit-Inside |
| Construction | Hardshell |
| Weight | 41 lb - 18.6 kg |
| Width (Beam) | 28 in - 71.12 cm |
* Colors may vary slightly from those shown as each kayak that we produce is unique. Variations in color are not covered by warranty.