Skip to product information
Catch Bass Raider 10E NXT
Sale price
$1,232.49
Regular price
$1,449.99
15% off
$1,232.49
Color
light grey
Buy in Store
Durable
Comfortable
Stable
Catch Bass Raider 10E NXT Fishing Boat
Prices shown do not include taxes. We reserve the right to adjust prices and to substitute or discontinue any item which may become unavailable. We reserve the right to correct printing or technical errors. Online prices, selection and products availability and sale effective dates may differ from store to store and may vary by region.
Core Features
Ram-X™ material
Ergo360 seating system
Pre-wired
High capacity
Rod holders
Technical Specifications
| SKU | BBA10P201-00 |
| Activity | Fishing |
| Canopy / Bimini | Not Included |
| Construction | Hardshell |
| Height | 20.75 in - 52.71 cm |
| Length | 122 in - 309.88 cm |
| Material / Build | Polyethylene |
| Max Weight Capacity | 600 lb - 272.15 kg |
| Motor Mount | Bow & Stern |
| Owners Manual | https://pelicanintl.canto.com/direct/document/4ektuij0kl7l94ve8f6t8nrt28/a98jG9-1zjzlJzAbCfDJhKaLFq8/original?content-type=application%2Fpdf&name=OM_THERMO_FISHING_BOAT.pdf |
| Paddle type | Fishing |
| Parts List | https://pelicanintl.canto.com/direct/image/t3rn7c3qr568d3shtesi5tf178/Ixm9raNKKkug8UwdxrGnpu4xjsg/original?content-type=image%2Fjpeg&name=ipvue_part_diagram_bb08-bb10.jpg |
| Propulsion | Motor-Ready/Pre-Wired |
| Rod Holders | true |
| Number of Passengers | 2 |
| Style | Sit-On-Top |
| Construction | Hardshell |
| Weight | 145 lb - 65.77 kg |
| Width (Beam) | 50 in - 127.0 cm |
* Colors may vary slightly from those shown as each kayak that we produce is unique. Variations in color are not covered by warranty.