Skip to product information
Tsunami 145
$1,549.00
$1,549.00
Color
breeze blue
Buy in Store
Comfortable
Stable
Spacious
Tsunami 145 Day Touring Kayak
Prices shown do not include taxes. We reserve the right to adjust prices and to substitute or discontinue any item which may become unavailable. We reserve the right to correct printing or technical errors. Online prices, selection and products availability and sale effective dates may differ from store to store and may vary by region.
Immerse yourself in the experience and see how our products elevate every moment outside.
Get a closer look at the design and functionality in this complete product overview.
Core Features
Phase 3® AirPro tour seat
Under-deck water bottle holder
Precision adjustable thigh braces
Hatch & sealed bulkheads
Slidelock XL adjustable foot braces
Technical Specifications
| SKU | 9720458179 |
| Activity | Touring |
| Bulkhead Location | Bow & Stern |
| Bulkhead Quantity | 2 |
| Construction | Hardshell |
| Footbrace type | Adjustable footpads |
| Height | 15 in - 38.1 cm |
| Length | 174 in - 441.96 cm |
| Max Weight Capacity | 350 lb - 158.76 kg |
| Owners Manual | https://pelicanintl.canto.com/direct/document/n1djrf8l0p0lle0591qssu542h/3IO6WoOF1nqnJV-VhH3SOMka6ZA/original?content-type=application%2Fpdf&name=OM_WildernessSystems_23_24__V3.pdf |
| Parts List | https://d1u91ao8a9kulv.cloudfront.net/image/512740827093/image_ar6meknjjh0b73559vsbgabh07/-Tpart_diagram-FWEPB |
| Propulsion | Paddle |
| Number of Paddlers | 1 |
| Style | Sit-Inside |
| Construction | Hardshell |
| Weight | 56 lb - 25.4 kg |
| Width (Beam) | 25.5 in - 64.77 cm |
* Colors may vary slightly from those shown as each kayak that we produce is unique. Variations in color are not covered by warranty.