Skip to product information
RECON 120 HD with AirPro ACES seat
$3,159.00
$3,159.00
Color
mesa camo
Buy in Store
Smart design
Comfortable
Silent
RECON 120 HD Fishing Kayak with AirPro ACES seat
Prices shown do not include taxes. We reserve the right to adjust prices and to substitute or discontinue any item which may become unavailable. We reserve the right to correct printing or technical errors. Online prices, selection and products availability and sale effective dates may differ from store to store and may vary by region.
Immerse yourself in the experience and see how our products elevate every moment outside.
Get a closer look at the design and functionality in this complete product overview.
Core Features
AirPro ACES seat
Helix PD™ Pedal Drive system
StowPro storage system
S.M.A.R.T. hull technology
Dual rod troughs
Technical Specifications
| SKU | 9751094182 |
| Activity | Fishing |
| Construction | Hardshell |
| Height | 16.5 in - 41.91 cm |
| Length | 144 in - 365.76 cm |
| Material / Build | Polyethylene |
| Max Weight Capacity | 450 lb - 204.12 kg |
| Motor Mount | Stern |
| Owners Manual | https://pelicanintl.canto.com/direct/document/n1djrf8l0p0lle0591qssu542h/3IO6WoOF1nqnJV-VhH3SOMka6ZA/original?content-type=application%2Fpdf&name=OM_WildernessSystems_23_24__V3.pdf |
| Paddle type | Fishing |
| Parts List | https://d1u91ao8a9kulv.cloudfront.net/image/512740827093/image_2ouefjs27l1av60h9ekrt7rc4v/-Tpart_diagram-FWEPB |
| Propulsion | Pedal |
| Removable Seat | true |
| Rod Holders | false |
| Number of Paddlers | 1 |
| Style | Sit-On-Top |
| Thickness | 16.5 in - 41.91 cm |
| Construction | Hardshell |
| Weight | 122 lb - 55.34 kg |
| Width | 38 in - 96.52 cm |
| Width (Beam) | 38 in - 96.52 cm |
* Colors may vary slightly from those shown as each kayak that we produce is unique. Variations in color are not covered by warranty.