Skip to product information
Pescador Pro 10.0
$899.00
$899.00
Color
moss camo
Buy in Store
Comfortable
Spacious
Fishing-ready
Pescador Pro 10.0 Fishing Kayak
Prices shown do not include taxes. We reserve the right to adjust prices and to substitute or discontinue any item which may become unavailable. We reserve the right to correct printing or technical errors. Online prices, selection and products availability and sale effective dates may differ from store to store and may vary by region.
Get a closer look at the design and functionality in this complete product overview.
Core Features
Pro seat
Bow & stern storage
Gear tracks & molded-in rod holders
Skid plate
Premium materials
Technical Specifications
| SKU | 9350676031 |
| Activity | Fishing |
| Construction | Hardshell |
| Footbrace type | Adjustable footpads |
| Height | 14 in - 35.56 cm |
| Length | 126 in - 320.04 cm |
| Material / Build | Polyethylene |
| Max Weight Capacity | 325 lb - 147.42 kg |
| Paddle type | Fishing |
| Parts List | https://d1u91ao8a9kulv.cloudfront.net/image/512740827093/image_np51s06imp0nf4smdvpoqj0k4l/-Tpart_diagram-FWEPB |
| Propulsion | Paddle |
| Removable Seat | Yes |
| Rod Holders | true |
| Number of Paddlers | 1 |
| Style | Sit-On-Top |
| Construction | Hardshell |
| Weight | 62 lb - 28.12 kg |
| Width (Beam) | 32 in - 81.28 cm |
* Colors may vary slightly from those shown as each kayak that we produce is unique. Variations in color are not covered by warranty.