Skip to product information
PackLite+™ XL
$819.99
$819.99
Color
blue
Buy in Store
Versatile
Fully equipped
Durable
PackLite+™ XL Packraft
Prices shown do not include taxes. We reserve the right to adjust prices and to substitute or discontinue any item which may become unavailable. We reserve the right to correct printing or technical errors. Online prices, selection and products availability and sale effective dates may differ from store to store and may vary by region.
Immerse yourself in the experience and see how our products elevate every moment outside.
Core Features
Drop-stitch construction
Seat
Gear storage
Handles
D-rings
Technical Specifications
| SKU | AE3038 |
| Activity | Recreational |
| Construction | Inflatable |
| Footbrace type | Compatible |
| Length | 119 in - 302.26 cm |
| Material / Build | Nylon w/ TPU Laminate/Drop-stitch |
| Max Weight Capacity | 600 lb - 272.15 kg |
| Owners Manual | https://pelicanintl.canto.com/direct/document/69t807m0r93cv9f4r3n8rfr717/DoYkIYXUfnOChlQE-HT1ZD_3Hj4/original?content-type=application%2Fpdf&name=AE3038_OM.pdf |
| Paddle type | Recreational |
| Propulsion | Paddle |
| Number of Paddlers | 2 |
| Style | Sit-On-Top |
| Construction | Inflatable |
| Weight | 18.3 lb - 8.3 kg |
| Width (Beam) | 39 in - 99.06 cm |
* Colors may vary slightly from those shown as each kayak that we produce is unique. Variations in color are not covered by warranty.