Skip to product information
Buy in Store
Comfortable
Built for fun
Convenient
Hangtime 11.0 Recreational Kayak
Prices shown do not include taxes. We reserve the right to adjust prices and to substitute or discontinue any item which may become unavailable. We reserve the right to correct printing or technical errors. Online prices, selection and products availability and sale effective dates may differ from store to store and may vary by region.
Immerse yourself in the experience and see how our products elevate every moment outside.
Get a closer look at the design and functionality in this complete product overview.
Core Features
High Comfort Reclining Seat System
Unique Padded Stern Seating Area
Multiple Molded-In Cup Holders
Multiple Molded-In Footrest
Bow Storage Well with Bungee
Technical Specifications
| SKU | 9351933178 |
| Activity | Recreational |
| Construction | Hardshell |
| Footbrace type | Molded In |
| Height | 18.5 in - 46.99 cm |
| Length | 130 in - 330.2 cm |
| Max Weight Capacity | 350 lb - 158.76 kg |
| Paddle type | Recreational |
| Parts List | https://d1u91ao8a9kulv.cloudfront.net/image/512740827093/image_t36plct8j12890qgjttcbdc75h/-C2050x947%2C0%2C139-S1621x749-FWEPB |
| Propulsion | Paddle |
| Number of Paddlers | 1 |
| Style | Sit-On-Top |
| Construction | Hardshell |
| Weight | 68 lb - 30.84 kg |
| Width (Beam) | 33 in - 83.82 cm |
* Colors may vary slightly from those shown as each kayak that we produce is unique. Variations in color are not covered by warranty.