Skip to product information
Catch Kicker 110 HDII
Sale price
$849.99
Regular price
$999.99
15% off
$849.99
Color
amazonia
Buy in Store
Versatile
Stable
Comfortable
Catch Kicker 110 HDII Angler Pedal Kayak
Prices shown do not include taxes. We reserve the right to adjust prices and to substitute or discontinue any item which may become unavailable. We reserve the right to correct printing or technical errors. Online prices, selection and products availability and sale effective dates may differ from store to store and may vary by region.
Immerse yourself in the experience and see how our products elevate every moment outside.
Get a closer look at the design and functionality in this complete product overview.
Core Features
HyDryve II pedal system
Ergoboost™ seating system
Rudder
In-handle rigging tracks
Open-front deck design
Technical Specifications
| SKU | MHP10P105-00 |
| Activity | Fishing |
| Construction | Hardshell |
| Height | 11.25 in - 28.58 cm |
| Length | 125.5 in - 318.77 cm |
| Material / Build | Polyethylene |
| Max Weight Capacity | 300 lb - 136.08 kg |
| Motor Mount | Stern |
| Owners Manual | https://pelicanintl.canto.com/library?keyword=OM_THERMO_KAYAK.pdf&viewIndex=1&display=fitView&referenceTo=&from=fitView&column=document&id=l4ia5krspp1k7aontrmhcau637 |
| Paddle type | Fishing |
| Parts List | https://pelicanintl.canto.com/direct/image/ucmn84fh552eb7vccevfuve50n/jQC9A5l1nBn1ARKZ67_MJg4Ihc8/original?content-type=image%2Fjpeg&name=ipvue_part_diagram_mh10.jpg |
| Propulsion | Pedal |
| Removable Seat | Yes |
| Rod Holders | true |
| Number of Paddlers | 1 |
| Style | Sit-On-Top |
| Construction | Hardshell |
| Weight | 59 lb - 26.76 kg |
| Width (Beam) | 33 in - 83.82 cm |
* Colors may vary slightly from those shown as each kayak that we produce is unique. Variations in color are not covered by warranty.