Skip to product information
Pelican 15.5 Canoe
Sale price
$552.49
Regular price
$649.99
15% off
$552.49
Buy in Store
Versatile
Durable
Spacious
Pelican 15.5 Canoe
Prices shown do not include taxes. We reserve the right to adjust prices and to substitute or discontinue any item which may become unavailable. We reserve the right to correct printing or technical errors. Online prices, selection and products availability and sale effective dates may differ from store to store and may vary by region.
Core Features
Ram-X™ material
Molded bench seats
Aluminum gunnel with protective sleeve
Molded stern & bow carry handles
Center keel
Technical Specifications
| SKU | AAA15P406 |
| Activity | Recreational |
| Canopy / Bimini | Not Included |
| Construction | Hardshell |
| Height | 19 in - 48.26 cm |
| Length | 187 in - 474.98 cm |
| Material / Build | Polyethylene |
| Max Weight Capacity | 800 lb - 362.87 kg |
| Owners Manual | https://pelicanintl.canto.com/direct/document/cadl612kip4o77s1svst7h004j/hNObbI1cRNNZhVkhjkaxdGCgg68/original?content-type=application%2Fpdf&name=OM_THERMO_CANOE.pdf |
| Paddle type | Recreational |
| Parts List | https://pelicanintl.canto.com/direct/image/edpn66c5293613mq411vh8tv5r/ZAv9YPNTqJCRQE09wYrHHb7klCM/original?content-type=image%2Fjpeg&name=ipvue_part_diagram_aa15.jpg |
| Propulsion | Paddle |
| Number of Passengers | 3 |
| Construction | Hardshell |
| Weight | 81.2 lb - 36.83 kg |
| Width (Beam) | 37.5 in - 95.25 cm |
* Colors may vary slightly from those shown as each kayak that we produce is unique. Variations in color are not covered by warranty.