Skip to product information
Buy in Store
Durable
Convenient
Easy to transport
AirVolution2™ Pro Recreational Kayak with Pump
Prices shown do not include taxes. We reserve the right to adjust prices and to substitute or discontinue any item which may become unavailable. We reserve the right to correct printing or technical errors. Online prices, selection and products availability and sale effective dates may differ from store to store and may vary by region.
Immerse yourself in the experience and see how our products elevate every moment outside.
Get a closer look at the design and functionality in this complete product overview.
Core Features
Included accessories
Drop-stitch construction
Seating system
Storage space
Air chambers
Technical Specifications
| SKU | AE3030-O |
| Activity | Recreational |
| Construction | Inflatable |
| Footbrace type | Compatible |
| Height | 12 in - 30.48 cm |
| Length | 174 in - 441.96 cm |
| Material / Build | Drop-stitch |
| Max Weight Capacity | 550 lb - 249.47 kg |
| Owners Manual | https://pelicanintl.canto.com/direct/document/q77sg9gmpl38pb0v0erp5g0n6q/fjUFdPw-hi4dHjYUH2EF8ijRkIA/original?content-type=application%2Fpdf&name=AE3029-3030-O_OM.pdf |
| Paddle type | Recreational |
| Parts List | https://d1u91ao8a9kulv.cloudfront.net/image/512740827093/image_giorvjue7t0tv22udi1lm71b3l/-C1584x731%2C0%2C659-S1621x749-FWEPB.FWEBP |
| Propulsion | Paddle |
| Number of Paddlers | 2 |
| Style | Sit-On-Top |
| Construction | Inflatable |
| Weight | 52 lb - 23.59 kg |
| Width (Beam) | 37 in - 93.98 cm |
* Colors may vary slightly from those shown as each kayak that we produce is unique. Variations in color are not covered by warranty.