Skip to product information
Access 9.5
Sale price
$475.15
Regular price
$559.00
15% off
$475.15
Color
sunset
Buy in Store
Comfortable
Stable
Durable
Access 9.5 Recreational Kayak
Prices shown do not include taxes. We reserve the right to adjust prices and to substitute or discontinue any item which may become unavailable. We reserve the right to correct printing or technical errors. Online prices, selection and products availability and sale effective dates may differ from store to store and may vary by region.
Immerse yourself in the experience and see how our products elevate every moment outside.
Get a closer look at the design and functionality in this complete product overview.
Core Features
Premium materials
Adjustable padded seat area
Multiple molded footrests
Storage area
Multiple carry handles
Technical Specifications
| SKU | 9351406042 |
| Activity | Recreational |
| Construction | Hardshell |
| Footbrace type | Molded In |
| Height | 19.5 in - 49.53 cm |
| Length | 108 in - 274.32 cm |
| Material / Build | Polyethylene |
| Max Weight Capacity | 250 lb - 113.4 kg |
| Paddle type | Recreational |
| Parts List | https://d1u91ao8a9kulv.cloudfront.net/image/512740827093/image_3h8fjauqld0tlehdv2ehjvj623/-C2050x947%2C0%2C62-S1621x749-FWEPB |
| Propulsion | Paddle |
| Rod Holders | true |
| Number of Paddlers | 1 |
| Style | Sit-On-Top |
| Construction | Hardshell |
| Weight | 42 lb - 19.05 kg |
| Width (Beam) | 31 in - 78.74 cm |
* Colors may vary slightly from those shown as each kayak that we produce is unique. Variations in color are not covered by warranty.